facebook
^Back To Top

  • 1 Celem Towarzystwa jest:
    Prowadzenie i realizacja prac naukowo-badawczych w wybranych dyscyplinach naukowych oraz popularyzowanie nauki, wiedzy i kultury wśród społeczeństwa Ziemi Sandomierskiej,
  • 2 Celem Towarzystwa jest:
    Popularyzacja w kraju i za granicą wiedzy o historii i kulturze Ziemi Sandomierskiej oraz dokonaniach jej mieszkańców,
  • 3 Celem Towarzystwa jest:
    Inicjowanie i koordynowanie badań naukowych oraz rozwój zaplecza naukowo-badawczego dla potrzeb środowiska naukowego, kulturalnego i gospodarczego regionu,
  • 4 Celem Towarzystwa jest:
    Prowadzenie specjalistycznych prac naukowo-badawczych o znaczeniu ogólnokrajowym, w tym na zlecenie instytucji naukowych, religijnych, kulturalnych, i gospodarczych.
  • 5 Celem Towarzystwa jest:
    Organizowanie zjazdów, konferencji, sympozjów, odczytów i wykładów, konsultacji i zebrań publicznych o tematyce naukowej i kulturalnej,

  
  

Relacka ze spotkania z prof. Andrzejem Piaseckim

28 maja br. odbyło się kolejne Sandomierskie Spotkanie Naukowe. Tym razem, w związku z obchodzonym 27 maja Dniem Samorządu Terytorialnego, tematyka spotkania poświęcona została temu zagadnieniu.

Zgromadzeni w sandomierskim Ratuszu uczestnicy spotkania wysłuchali wykładu zatytułowanego „Polski samorząd terytorialny na tle przemian lat 1918-2018” wygłoszonego przez historyka i politologa prof. dr hab. Andrzeja Piaseckiego z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, który w swoim wystąpieniu m.in. przedstawił zarys koncepcji samorządu terytorialnego i wspólnot lokalnych, historię kształtowania i rozwoju polskiego samorządu, jego przemiany począwszy od odzyskania przez Polskę niepodległości po czasy współczesne.  Zwrócił również uwagę na reformy jakie wdrażane były na przestrzeni lat w Polsce w tym m.in. w związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej gdy pojawiła się konieczność dostosowania modelu samorządu do współpracy ponadregionalnej. Przedstawił także współczesne tendencje obserwowane w funkcjonowaniu samorządu jakimi są: modernizacja, europeizacja i konsolidacja.

Spotkanie prowadziła dr hab. Anna Szylar – Prezes Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego.

Warto podkreślić, że prof. dr hab. Andrzej Piasecki jest dyrektorem Instytutu Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, a także kierownikiem Katedry Samorządu i Zarządzania. Jego główne zainteresowania badawcze oscylują m.in. wokół zagadnień samorządu terytorialnego, administracji publicznej w Polsce i w Europie, systemów wyborczych, demokracji bezpośredniej, przemian systemowych, marketingu politycznego. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych z zakresu historii najnowszej oraz nauk o polityce, w tym m.in. książek:

„Wiek burzy i spokoju. Kalendarium dziejów Polski 1918-2018” (Warszawa 2018); „Wybory w Polsce 1989-2011” (Kraków 2012); ,,Samorząd terytorialny i wspólnoty lokalne” (Warszawa 2009); ,,Menadżer i polityk – wójt, burmistrz, prezydent miasta’’ (Kraków 2006); „Referenda w III RP” (Warszawa 2005). Od 2018 r. jest członkiem Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego.

Sandomierskie Spotkanie Naukowe zostało zorganizowane we współpracy z Urzędem Miejskim w Sandomierzu.

                                                                                               Marcin Kapka

                                                                       Towarzystwo Naukowe Sandomierskie

 Fotorelacja w galerii zdjęć.